Poštovani roditelji,
na početku smo nove pedagoške godine koju ćemo morati započeti u nešto izmijenjenim uvjetima s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju vezanu uz pandemiju koronavirusa.
Dječji vrtić Pučišća će otvoriti vrata za svoje mališane u utorak, 01. rujna, 2020. g. kada će se s odgojno-obrazovnim radom započeti u sve četiri odgojne skupine Dječjeg vrtića Pučišća na tri lokacije.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Ministarstvo znanosti i obrazovanja 24. 08. 2020. objavili su UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID-19 VEZANO ZA RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA, OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U ŠKOLSKOJ GODINI 2020. kojih se moramo pridržavati kako bi boravak djece u vrtiću bio što sigurniji i kako bi se spriječilo širenje zaraze koronavirusom u ustanovama. Svi djelatnici vrtića će se strogo pridržavati propisanih uputa i provoditi mjere zaštite. No, u uputama su propisane i mjere kojih se moraju pridržavati roditelji, korisnici usluga dječjih vrtića. Mjere zaštite koje roditelji moraju poštivati su sljedeće:
· ne dolaziti u pratnji djeteta ako imaju simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19,
· ne dovoditi dijete u ustanovu ukoliko:
- ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje)
- ima izrečenu mjeru samoizolacije
- imaju saznanja da je zaraženo s COVID-19
· pri ulasku/izlasku u/iz ustanove potrebno je vršiti evidenciju ulaska/izlaska bilo da je riječ o ovlaštenom ili neovlaštenom osoblju (ovlašteno osoblje uključuje: djecu, osoblje, pomoćno i administrativno osoblje, ostalo osoblje kojem je odobren ulazak; neovlašteno osoblje uključuje: roditelje/skrbnike, neupisanu braću/sestre djecu/učenike, drugo osoblje koje nije nužno za rad ustanove).
· Kada dovodi i odvodi dijete, roditelj ili druga osoba u pratnji djeteta može ući u dječji vrtić. Roditelj ili druga osoba u pratnji dovodi dijete do garderobe pred prostorijom u kojoj dijete boravi. Roditelj ili druga osoba u pratnji djeteta ulazi u vrtić na način da održava razmak od najmanje 1,5 m a po mogućnosti 2 m u odnosu na sve druge osobe, dezinficira ruke na ulazu te izbjegava zadržavanje i grupiranje u ustanovi. Malo duže zadržavanje (oko 15 minuta) moguće je samo kod prilagodbe djeteta na novu sredinu na početku uključivanja u ustanovu. Međusobni razmak ne trebaju držati osobe iz istog kućanstva. U pratnji djeteta uvijek je samo jedna odrasla osoba. Roditelj ili druga osoba u pratnji djeteta obavezno u ustanovi nosi masku te bez maske ne može ući u ustanovu već dijete preuzima djelatnik ispred ulaza u ustanovu.
· Dijete u dječji vrtić ulazi tako da odlazi do garderobe, obuva papuče, skida jaknu te pere ruke sapunom i vodom prije ulaska u sobu
· Ulazna vrata otvaraju se na poziv telefonom ili zvonom tijekom radnog vremena i dežurstva.
· Roditelji su dužni izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu, već se javljaju ravnatelju ustanove i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeci rane i predškolske dobi preporuka je da svaki dan prije odlaska u ustanovu roditelj u djetetovu bilježnicu upiše vrijednost izmjerene temperature kod djeteta. Bilježnicu roditelj/dijete donosi sa sobom u ustanovu, a odgojitelj svakodnevno provjerava.
· Djecu treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta; u skladu s njihovom razvojnom dobi.
· Djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.
· Kod sumnje na povišenu tjelesnu temperaturu te kod pojave akutnih simptoma zarazne bolesti (npr. kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, proljev, povraćanje) neophodno je djetetu u dječjem vrtiću ili školi izmjeriti tjelesnu temperaturu. Ako djeca razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, odgojitelji odmah obavještavaju roditelje/staratelja, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.
· Kod pojave znakova bolesti dijete ostaje kod kuće, javlja se najprije telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine, odnosno pedijatru koji odlučuje o testiranju prema liječničkoj indikaciji. O navedenom roditelj ili djelatnik telefonom obavještava ustanovu.
· Znakovi koji upućuju na moguću zarazu COVID-19:
- Povišena tjelesna temperatura (pod pazuhom > 37,2)
- Simptomi respiratorne bolesti – kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja
- Poremećaj osjeta njuha i okusa
- Gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu, posebno kod manje djece.
Djeca sa znakovima svih drugih zaraznih bolesti koje se prenose uobičajenim socijalnim kontaktom također ne dolaze u ustanovu.
Na kraju, podsjećamo Vas da za dijete pripremite ruksak u kojem je rezervna odjeća i papuče. Za svako dijete predviđeno je mjesto u garderobnom prostoru ispred sobe u koji roditelj odlaže ruksak s djetetovim stvarima.
Radujemo se i s nestrpljenjem iščekujemo dolazak Vaših i naših mališana u vrtić i veselimo se novoj suradnji s Vama!
Comments